Valikute ja tervise teemaline sotsiaalreklaam

05. April

Tundliku ja vajaliku teema on plakatile pannud Marielle Mägi, Alondra Kuusik, Kristi Petuhhova ja Sofia Augusta Kruus Mustvee Koolist.

Vahel võib jääda mulje, et tervis on nagu vanemate inimeste “spunk” - sellest räägitakse, seda otsitakse ning keegi ei tea täpselt teadvat, milles seisneb selle sisu või kuidas seda üles leida. Igal juhul on mõista, et tegemist hinnalise varaga.

Looduses ja inimese organismis on kõik asjad omavahel õhkõrna niidistikuga seotud ja kui  mõni neist niitidest purustada, siis vajuvad ka teised asjad tasakaalust väljas. Meie ümber on igal hetkel nii palju ahvatlusi, mis esmapilgul tunduvad tühiste kõrvalepõigetena muidu tervislikust eluviisist, kuid pikema aja jooksul võivad tervisele päris korraliku põntsu panna.

Kohe ja järsku ei juhtu midagi, kuid aegamööda on võimalik enda tervist õõnestada nii läbi erinevate meelemürkide ja ravimite liigtarbimise kui ka passiivse eluviisi viljelemisega. Seda on irooniline tõdeda, aga istumine on uus suitsetamine.

Koolinoorte tähelepanu alt ei ole välja jäänud ka tarbimisühiskonna tunnusmärk - kilekott. Kuigi see ei tekita suuri vaevusi inimesel endal, võib kilekott sattuda loomade toidulauale ning põhjustada nende kannatusi või surma. Seetõttu on plakatil kilekoti alternatiivina leidnud koha ka vanapaberist tehtud kott, mis kutsub üles materjale ja esemeid taaskasutama.

Ohte inimese tervisele leidub ka ümbritsevas keskkonnas. Saastavaist aineist on enam levinud naftasaadused, mis vette või õhku sattununa põhjustavad tervisehädasid nii inimestel kui loomadel. Seoses autopargi kiire kasvu ning naftasaaduste tarbimise pideva laienemisega suureneb sedasorti saaste oht kogu aeg.

Kuigi võib jääda mulje, et inimese võimuses pole tekkinud olukorda muuta, siis ometigi peitub võti ümbritseva keskkonna ja oma tervise parendamiseks meie igapäevastes valikutes. Tervislike valikute tegemist võib vaadelda kui iseenda väärtustamist: kommi asemel õuna ja logelemise asemel jalutuskäigu valimine on tavaliselt kinni kahe kõrva vahel. Valik on ju tegelikult lihtne: ennetus või ravi.

Tervisepäev on õige aeg mõtisklemiseks, kuidas endast igapäevaselt hoolid. Kuidas tahad Sina vananeda?

Lõpetuseks sobibki kooliõpilaste tehtud mõtlemapanevale plakatile lisada hea nõuanne Tartu Ülikooli teadurilt ja kliiniliselt psühholoogilt Kariina Laasilt: "Võib-olla peaksime regulaarselt tegema inventuuri, küsima endalt aastas mitu korda, kuidas mul mingite asjadega seis on – kui palju ma joon, midagi kahjulikku söön või nutiseadmeid kasutan. Ja kui midagi pole selle mustriga hästi, siis peaksime katsuma seda muuta." (ERR ETV 18.03.2019 saates "Plekktrumm").