© Peipsi Koostöö Keskus - Puiestee 71a, Tartu 51009, E-Post margitsare@gmail.com

Perepäev 2015 galerii

Peipsi Koostöö Keskus korraldas 3.jaanuaril 2015.a. perepäeva Peipsimaa peredele, kel omal ei ole võimalusi selliste väljasõitude korraldamiseks.

 

Perepäeva toimumise hommikul sadas lörtsi ja puhus tugev tuul. Sellest hoolimata oli perepäev täis soojust ja positiivseid emotsioone. Sõitu alustasime peredega Kasepäält Peipsi Järve Elu Toa juurest. Iisaku muuseumis tutvusime väga mitmekesise ekspositsiooniga.

Iisaku muuseumis oli mitmete erinevate teemade kohta erinevad ruumid. Muuseumis sai tutvuda kohaliku mitmerahvuslase ja kirju ajalooga, samuti taludes kasutusel olnud töövahenditega alates mitmetest talutöödest, naiste käsitööst kuni sepa, rätsepa, kingsepa ja tislerini välja. Saime teada et kuulsaid veekindlaid Iisakul valmistatud kalavinski saapaid müüdi ka piiri taha. Tutvuti ka tuletõrje ekspositsiooniga, klassituba tutvustas vana aja õppevahendeid ja kooli ajalugu, ülemisel korrusel sai tutvuda kooliõpetaja korteriga. Lapsed uurisid huviga ka loodustoas olevaid lindude-loomade topiseid ja  ümbruskonna loodust tutvustavaid ekspositsioone.

 

Perepäev jätkus Avinurmes, kus käisime järgmisest sihtkohast Elulaadikeskusest üle õue olevas uhkes maakividest kirikus. Kirikuõpetaja rääkis sõjaajast pärinevatest leidudest ning lapsed said proovida orelihelisid kahel orelil.

Ringkäigul Avinurme Elulaadikeskuses tutvustati koha pikka puidutöö ajalugu, lapsed said proovida vanu puidutöötlemisviise ning võrrelda neid kaasaegsetega. Samuti oli ekspositsioonis kõikvõimalikku kraami, mida on aegade jooksul puidust tehtud.

Päeva eredaim täht oli siiski töötubade osa. Laastukorvi meisterdamise töötoas jagati suurematele lastele ja lapsevanematele kätte kaheksa värsket, oksavaba haavalaastu, millest tuli siis valmistada laastukorv. Alustades nägid korvihakatised välja pigem sasipuntra, kui korvikeste moodi. Selleks, et punutud laastud lahti ei põimuks tuli need pesulõksudega kinnitada. Laastusid põimides ja pesulõksusid edasi tõstes valmisidki kõigil osalejatel juhendajate käe all ilusad korvikesed. Rõõm, et ise midagi sellist suudetakse valmis teha oli muidugi suur.

Väiksemad lapsed ja mõned tüdrukud tegid hoopis vineerist külmkapimagneteid. Kuna nemad said enne valmis, siis jõudsid nad veel kõrvalruumis lauajalgpalli ja muid mänge mängida. Kokkuvõttes oli tegemist väga positiivse päevaga.

Korvid ja külmkapimagnetid said lapsed koju kaasa ning need jäävad seda toredat päeva meenutama.


Kõik osalenud pered said koju kaasa ka meepurgi, joonistusploki ja pliiatseid.

 

See tore päev sai teoks tänu Hasartmängumakse Nõukogule, mitmetele annetajatele ning Kasepää Vallavalitsusele. Perepäeva viisid läbi Peipsi Koostöö Keskuse vabatahtlikud  ja abis oli ka Kasepää Vallavalitsuse sotsiaaltöötaja.


Päeva läbiviimiseks kogus Peipsi Koostöö Keskus möödunud aastal annetusi, mille abil kaeti transpordi-, toitlustuse ja töötubade kulud. Samuti toetas perepäeva Hasartmängumaksu Nõukogu.Perepäev 3. jaanuar 2015 :

10:00             Kohtumine peredega Kasepääl

10:40-11:40   Iisaku muuseumi külastus

11:20-12:30   Tutvumine Avinurme kirikuga

12:30-13:15   Lõuna

13:15-13:45   Avinurme Elulaadikeskuse ekspositsiooniga tutvumine

13:45-15:30   Laastukorvi meisterdamise töötuba Avinurme elulaadikeskuses,                                          väiksematel lastel vineerist külmkapimagneti meisterdamine


Perepäeva peakorraldaja: Eleri Seer, eleri.seer @ gmail.com  Peipsi
  Peipsi Koostöö Keskus

Email again: